Frezarki wzdłużne (rys. 24-1 e) mają stół przesuwny tylko w kierunku wzdłużnym, prostopadłym do osi wrzecion. Wrzecienniki tych frezarek są przesuwane po prowadnicach stojaków, a wrzeciona mogą być wysuwane z wrzecienników. Niektóre typy tych frezarek (jak pokazano na rysunku) mają stojaki przestawne w kierunku poprzecznym, co umożliwia obróbkę przedmiotów szerokich, wystających poza stół. Frezarki wzdłużne ciężkie są budowane w układzie bramowym (rys. 24-1 j”). Wrzecienniki górne, przesuwne na belce, wykorzystuje się do frezowania płaszczyzn, natomiast wrzecienniki boczne mogą być użyte do frezowania lub wytaczania. Obsługa wrzecienników wielkich frezarek bramowych odbywa się z pomostów przesuwanych razem z belką poprzeczną i wrze- ciennikami bocznymi.
Frezarki karuzelowe (rys. 24-1 g) charakteryzują się ruchem obrotowym stołu roboczego. Budowane są jako jednostojakowe lub dwu- stojakowe (bramowe) i są przeznaczone do ciągłego frezowania przedmiotów małych i średniej wielkości. Najbardziej rozpowszechnione są w przemyśle motoryzacyjnym.
Wymienione powyżej frezarki są frezarkami ogólnego przeznaczenia. Do frezarek specjalizowanych należą: frezarki kopiarki, frezarki do gwintów, frezarki do kół zębatych oraz frezarki do rowków wpustowych. Frezarkami specjalnymi są frezarki do rozet walców hutniczych, frezarki do wałów korbowych oraz frezarki narzędziowe.
Leave a reply