Automaty szpulkowe (kłębkowe)

Praca zespołów roboczych jest sterowana krzywkami osadzonymi na obracającym się wale sterującym. Prędkość obrotowa wrzeciona 2 może być zmieniana w zakresie 20006000 obr/min przez przekładanie paska klinowego na kołach pasowych 6 i 7.

Zasadę pracy takiego typu automatu tokarskiego wyjaśnia bliżej przykład obróbki przedmiotu przedstawiony na rys. 21-35. Automaty poprzeczne mają podobną budowę, lecz bez wzdłużnego przesuwu wrzeciennika. Obróbka krótkich przedmiotów odbywa się nożami kształtowymi zamocowanymi na suportach poprzecznych. Jeden z supor- tów ma również posuw wzdłużny. Do wiercenia i gwintowania służy głowica wrzecionowa. –

Szczególną odmianę automatów poprzecznych stanowią tzw. aut ornaty szpulkowe (kłębkowe), przeznaczone do obróbki bardzo drobnych części z kalibrowanego drutu. W automatach tych drut jest odwijany ze szpuli, a po wyprostowaniu między krążkami zostaje zaciśnięty w tulejkach sprężynujących.

Szkice wyjaśniające budowę i działanie innych automatów tokarskich zamieszczono na rys. 21-36. Automaty jednowrzecionowe rewolwerowe (rys. 21-38a) są wyposażone w głowicę narzędziową poprzeczną i dwa lub trzy suporty poprzeczne. Automaty tego typu są stosowane do obróbki przedmiotów z prętów okrągłych, sześciobocznych i kwadratowych lub w uchwycie z zaśtosowaniem podajnika magazynowego. Automaty rewolwerowe należą do najwydajniejszych automatów jednowrzecionowych i dlatego są najbardziej rozpowszechnione.


Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>