Suport tokarki uniwersalnej cz. II

Od spodu sań poprzecznych jest przymocowana dwudzielna nakrętka 7 współpracująca ze śrubą pociągową 3. Luz osiowy między gwintem śruby i nakrętki 7 jest kasowany przez pociąganie klina 8 za pomocą wkrętu 9. Do obracania śruby pociągowej 3, a tym samym do przesuwania sań poprzecznych, służy rękojeść 10. Wartość przesunięcia sań odczytuje się na skali pierścienia 11. Mechaniczny posuw poprzeczny jest otrzymywany od koła zębatego z56 osadzonego na śrubie 3. Regulacja luzu na trapezowych prowadnicach sań poprzecznych odbywa się za pomocą klina 12 przesuwanego wkrętem 13 (przekrój B-B).

Po zluzowaniu nakrętek 14 można dokonać obrotu obrotnicy 15 względem pionowego czopa 16. W trapezowych prowadnicach obrotnicy przesuwane są sanie narzędziowe 17 z imakiein nożowym 18. Luz na prowadnicach sań narzędziowych jest regulowany listwą 19 dociskaną wkrętami 20. Do przesuwania sań narzędziowych służy śruba pociągowa 21. Na śrubie tej jest osadzone kółko zębate 22 stale zazębione z kółkiem 23 zamocowanym na końcu wałka 24. Wałek ten jest obracany ręcznie za pomocą podwójnej rękojeści 25. Tylko w tokarkach ciężkich sanie narzędziowe są przesuwane mechanicznie. Konik opisanej powyżej tokarki TUC-40 ma budowę nie różniącą się od budowy innych normalnych koników.


Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>