Ustawiaki stale i nastawne

Ustawiaki stałe i nastawne nie zapewniają wysokiej dokładności ustawienia narzędzia na zadany wymiar obróbkowy i dlatego są stosowane tylko w przypadkach obróbki zgrubnej i średnio dokładnej.

Najprostszym, a zarazem najbardziej przydatnym urządzeniem do ustawiania narzędzi na wymiar obróbkowy jest ustawiak stały pokazany na rys. 36-1 b i służący do ustawiania noży w imakach tokarskich. Ustawiaki tego typu są stosowane w tych przypadkach, gdy praca na tokarce odbywa się przy dosuwaniu suportu poprzecznego do zderzaka, a przy wymianie noża trzeba mu zapewnić stały wymiar L.

Przykład ustaroiaka nastawnego do ustawiania wierteł jest pokazany na rys. 36-2a. W korpusie wzornika 1 jest wykonane gniazdo do osadzania w nim oprawki 2 łącznie z wiertłem 3. Obok gniazda zamocowany jest w korpusie trzpień 4 z naciętym gwintem. Pomiędzy nakrętkami 5 znaduje się ruchoma płytka 6 odgrywająca rolę zderzaka. Dla umożliwienia ustawienia wierteł na dwa wymiary długościowe na trzpieniu znajduje się drugi komplet nakrętek z płytką 7. W zależności od potrzeby obie płytki mogą być ustawione niżej lub wyżej. Zastosowanie przyrządu o podobnej konstrukcji do ustawiania różnych narzędzi do obróbki otworów pokazano na rys. 36-2b.


Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>