Daily Archives 13 czerwca 2015

Całkowite i częściowe ustalanie przedmiotu obrabianego

Każde ciało swobodne (rys. 29-1) ma 6 stopni swobody: ruchy przesuwne w kierunku trzech osi x, y, z (3 stopnie) oraz ruchy obrotowe względem tych osi (dalsze 3 stopnie). Dla przeprowadzenia obróbki przedmiot musi być ustalony w uchwycie. Jest to konieczne dla zapewnienia otrzymania jednakowych wymiarów po obróbce wszystkim przedmiotom kolejno obrabianym w tym uchwycie.

więcej

Wiertarki promieniowe

Wiertarki promieniowe cechuje duża uniwersalność. Dotyczy ona zarówno zakresu średnic obrabianych otworów, jak i rodzajów wykonywanych zabiegów. Z tego względu wrzeciona tych wiertarek mają najczęściej dużą liczbę prędkości obrotowych, i to w szerokim zakresie. Np. wiertarka typu WR50 polskiej produkcji ma 36 prędkości obrotowych w zakresie 30 do 1700 obr/min. Wszystkie mechanizmy prędkości obrotowej i posuwu wrzeciona znajdują się we wrzecienniku. Przy pracach na wiertarkach promieniowych występuje potrzeba częstej zmiany prędkości obrotowej wrzeciona i posuwu, dlatego też w tych wiertarkach zmiany parametrów najczęściej są dokonywane z preselekcją.

więcej

Strugarki wzdłużne

Strugarki wzdłużne są przeznaczone do obróbki długich powierzchni płaskich z poprzecznym zarysem prostoliniowym lub łamanym, jak np. w przypadku strugania prowadnic łóż obrabiarek. Strugarki te dzielą się na jednostojakowe i dwustojakowe (bramowe). W strugarkach jedno- stojakowych znajduje się tylko jeden sztywny stojak z belką suportową. Z drugiej strony łoża istnieje wolna przestrzeń umożliwiająca obróbkę przedmiotów o szerokości większej niż szerokość stołu. Strugarki dwustojakowe mają stojaki lżejszej konstrukcji, lecz z uwagi na ich połączenie górną belką całość konstrukcji ma większą sztywność. Dzieje się to jednak kosztem ograniczenia szerokości przedmiotów obrabianych. Najczęściej spotykane szerokości strugania są zawarte w granicach 1250–2500 mm, a długości strugania 300-4-10 000 mm.

więcej